Categories
Uncategorized

Nxitoni, hapen regjistrimet e nëntorit!

Dëshironi të jetoni dhe punoni si infermier në Gjermani?
Atëherë mos e humbisni mundësinë të jeni pjesë e DEKRA Akademie Kosovë, për një të ardhme më të mirë, dhe karrierë të suksesshme.

DEKRA Akademie është një ndër ndërmarrjet më të suksesshme dhe më të zhvilluara arsimore në Gjermani sa i përket formimit profesional në fushën e infermierisë.

Aftësim dhe trajnim për çertifikim sipas normave ligjore të shtetit gjerman jua mundëson vetëm DEKRA Akademie në Kosovë.

Kush mund të regjistrohet?

Të gjithë infermierët e përgjithshëm ose të pediatrisë që plotësojnë këto kushtet:

Kanë mbaruar me sukses ose janë në përfundim të shkollës së mesme të mjekësisë,
Kanë mbaruar me sukses ose janë në përfundim të studimeve bachelor të Infermierisë,
Kanë një licencë infermierie ose janë duke ndjekur praktikën për Licencim pas studimeve të shkollës së mesme ose bachelor.
Regjistrimet e grupeve të nëntorit janë hapur në Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Prizren, Ferizaj, Gjilan dhe Gjakovë.
Juve ju mjafton të zgjidhni orarin që ju përshtatet nga e hëna deri të premten;

Categories
Uncategorized

IPKO sjell oferta promocionale të parezistueshme në këtë Black Friday

Prishtinë – 12 nëntor 2021 – IPKO ka përgatitur oferta të parezistueshme për pakot e DTV dhe Internet, për këtë Black Friday.

Të gjithë mund t’i bashkohen familjes së madhe IPKO, prej mbi 100 mijë klientësh, duke përfituar nga ofertat më të mira promocionale, të disponueshme për një periudhë të kufizuar kohore.

Klientët mund të zgjedhin pakon Family HD me mbi 140 kanale dhe internet broadband, me ofertë speciale prej vetëm 15 euro në muaj ose pakon Premium HD me mbi 150 kanale dhe internet broadband, për vetëm 18 euro në muaj.

IPKO ofron internetin më të qëndrueshëm në vend, si dhe platformën më të pasur televizive me ekskluzivitet të transmetimit të disa prej ndeshjeve më të rëndësishme sportive, serialeve, filmave, dokumentarëve dhe programeve për fëmijë.

Përfitoni nga këto oferta fantastike këtë Black Friday dhe bëhuni pjesë e familjes së madhe IPKO.

Këto oferta janë të kufizuara, ndaj mos e humbisni mundësinë. Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni www.ipko.com.

Categories
Uncategorized

Ndryshime te Prishtina, Zekirija Ramadani largohet nga posti i trajnerit


Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.
Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.

Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./
Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.

Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./
Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./

Categories
ShowBiz

Elkizi – Episodi 3 – Pjesa 3

Faqja jonë është një faqe e cila ju’a mundëson t’i shikoni serialet më të fundit dhe më të shikuarat turke me përkthim shqip krejtësisht falas. Varësisht prej episodi, zgjidhni opsionin i cili ju përshtatet apo ju punon më mirë.

Më poshtë e gjeni episodin 1

Sa i përket serialit “Elkizi ”, ky serial transmetohet të shtunen në televizionin turk, ndërsa brenda një kohe të shkurtër bëhet përkthimi në shqip dhe publikohet në faqën tonë.

Më poshtë ju sjellim episodin 1 të serialit shumë të shikuar “Elkizi.

Në faqën ‘Seriale Turke – shqip’ mund të gjeni edhe shumë seriale tjera me përkthim shqip të cilat transmetohen krejtësisht falas.

Nëse video nuk hapet ju lutëm na shkruani mesazh në facebook dhe mënjëherë do iu përgjigjemi dhe do iu ndihmojmë në problemin tuaj.

Mos harroni ti merrni njoftimet per cdo episod te re nga faqja jone:

Seriali shumë i shikuar ‘Elkizi’ transmetohet te shtunen ne televizionin turk ndersa të në një kohë të shkurë bëhet përkhtimi dhe publikohet ne faqen tone me perkthim shqip në 3, 4 ose 5 pjesë

Ju dëshirojmë shikim të këndshëm:

Opsioni 1:

opsioni 2:

Categories
ShowBiz

Elkizi – Episodi 3 – Pjesa 2

Faqja jonë është një faqe e cila ju’a mundëson t’i shikoni serialet më të fundit dhe më të shikuarat turke me përkthim shqip krejtësisht falas. Varësisht prej episodi, zgjidhni opsionin i cili ju përshtatet apo ju punon më mirë.

Më poshtë e gjeni episodin 1

Sa i përket serialit “Elkizi ”, ky serial transmetohet të shtunen në televizionin turk, ndërsa brenda një kohe të shkurtër bëhet përkthimi në shqip dhe publikohet në faqën tonë.

Më poshtë ju sjellim episodin 1 të serialit shumë të shikuar “Elkizi.

Në faqën ‘Seriale Turke – shqip’ mund të gjeni edhe shumë seriale tjera me përkthim shqip të cilat transmetohen krejtësisht falas.

Nëse video nuk hapet ju lutëm na shkruani mesazh në facebook dhe mënjëherë do iu përgjigjemi dhe do iu ndihmojmë në problemin tuaj.

Mos harroni ti merrni njoftimet per cdo episod te re nga faqja jone:

Seriali shumë i shikuar ‘Elkizi’ transmetohet te shtunen ne televizionin turk ndersa të në një kohë të shkurë bëhet përkhtimi dhe publikohet ne faqen tone me perkthim shqip në 3, 4 ose 5 pjesë

Ju dëshirojmë shikim të këndshëm:

Opsioni 1:

opsioni 2:

Categories
lajm

Komandanti Koshares për herë të parë zbulon marrëveshjen që kishte me Nasim Haradinajn e Agim Ramadanin! (VIDEO)

Në emisioni “Kojshia show”, këtë javë mysafir ishte komandanti i Koshares, Rrustem Berisha.

Ai, në këtë emision ka zbuluar për herët të parë marrëveshjen që kishte me Nasim Haradinajn e Agim Ramadanin.

Ndiqeni minutën e 9:30 te emisionit për të mësuar se cila ishte marrëveshja

Categories
lajm

Qytetari në Skënderaj nuk përmbahet, Sami Lushtakun e krahason me Adem Jasharin (VIDEO)

Në pyetjen e emisionit #Gjesi se “Çka i bën të lumtur qytetarët e Skenderajt”, qytetarët kanë pasur përgjigje interesante

Një prej tyre ka deklaruar se të lumtur e bën nënkryetari i komunës, Sami Lushtaku, të cilin e ka quajtur kryetar.

“Jom i lumtur për kryetarin e Skenderajt, Sami Lushtakun, që e ka gëzu këtë vend edhe në luftë edhe këtu edhe të gjithë jemi me të. E do populli, e do Zoti, Samia është për te tanë, shumë e dojnë, si me u çu Adem Jashari…Allahu nalt, Samia është këtu edhe u kry puna, gjithçka e kemi Saminë, gjithçka…”, ka deklaruar ai.

Categories
lajm

Imer Mushkolaj e deklason Ramush Haradinajn: Nuk ke lidhje me buxhet, sje ekonomist (VIDEO)

Gjatë kohës kur ishte Ramush Haradinaj i ftuar në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, pati përplasje me analistin Imer Mushkolaj, shkruan Republika Online

Imer Mushkolaj i tha Ramush Haradinajt se me rezerva shteterore kanë financuar edhe filma, duke shterrur kështu rezervat shteterore.

Mushkolaj tha se nuk është kundër financimit të filmave, por jo me para të rezervave shteterore, sepse vjen situata kur nuk ka para për ti paguar mjekët, infermieret… si në situata të pandemisë.

Kjo e revoltoi kreun e AAK’së, Ramush Haradinaj, duke i thënë Mushkolajt se nuk ka lidhje me buxhet.

I menjëhershëm ishte reagimi i Mushkolajt, duke i thën Haradinajt se “Hiq as ti ma i mirë s’je, s’ke lidhje me buxhet, s’je ekonomist”./Republika Online

Për me shumë ndiqeni videon:

Categories
lajm

Blerina 7 vjeç, Fatimja 9 dhe Blerimi 12: Këta janë 20 anëtarët e familjes Jashari që i morën jetën ushtria serbe

Me 5 mars janë bërë 22 vjet prej kur komandanti legjendar, Adem Jashari, ra heroikisht me 20 anëtarët e tjerë të familjes së tij në Iuftë me ushtrinë serbe.

SuImin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK’së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt.

Kështu, në natën e 4 e 5 marsit të vitit 1998, Prekazi rrethohet nga forcat e shumta ushtarake dhe policore.

Pikërisht më 5 mars bëhen 22 vjet të rënies së komandantit legjendar, Adem Jasharit, familjes së tij dhe Jasharëve të tjerë. Mirëpo, çdo përvje tor Adem Jasharin e bënë më të lavdishëm në historinë e kombit tonë.

Në këtë betejë Blerina Hamëz Jashari 7 vjeçare ishte fëmija më i vogël që mbeti e v rarë, ndërsa Shaban dhe Zahide Jashari ishin më të moshuarit, ku të dy kishin nga 74 vjet.

Më poshtë keni listën e plotë të të gjithë anëtarëve të familjes Jashari që ranë d ëshmorë gjatë Iuftës me ushtrinë serbe:

1. Shaban Murat Jashari (74-vjeçar), babai i Ademit

2. Zahide Geci – Jashari (74-vjeçare), nëna e Ademit

3. Zarife Jashari (49) gruaja e Rifatit

4. Hidajete Rifat Jashari (18), vajza e Rifatit

5. Valdete Rifat Jashari (15), vajza e Rifatit

6. Igball Rifat Jashari (13), djali i Rifatit

7. Igballe Rifat Jashari (11), vajza e Rifatit

8. Hamëz Shaban Jashari (47), vëllai i dytë i Adem Jasharit

9. Feride Mecini – Jashari (43), gruaja e Hamëz Jasharit

10. Selvete Hamëz Jashari (20), vajza e Hamëz Jasharit

11. Afete Hamëz Jashari (17), vajza e Hamëz Jasharit

12. Besim Hamëz Jashari (16), djali i Hamëz Jasharit

13. Lirie Hamëz Jashari (15), vajza e Hamëz Jasharit

14. Blerim Hamëz Jashari (12), djali i Hamëz Jasharit

15. Fatime Hamëz Jashari (9), vajza e Hamëz Jasharit

16. Blerinë Hamëz Jashari (7), vajza e Hamëz Jasharit

17. Adem Shaban Jashari (42)

18. Adile Rama – Jashari (40), gruaja e Adem Jasharit

19. Fitim Adem Jashari (17), djali i Adem Jasharit

20. Kushtrim Adem Jashari (13), djali i Adem Jasharit.

Categories
lajm

Ia dhane farat që ta mashtronin/ Shqiptari kultivoi gabimisht domaten që ka çmimin marramendës (VIDEO)

Shkoi të blejë domate të quajtur “zemër kau”, por tregtari e mashtroi dhe ferma e tij u kthye në një “thesar” fitimprurës. Kjo është historia e 35 vjeçarit Alban Cakallit.

Si nisi historia

Një ditë të bukur, Albani shkon tek një i njohuri i tij që merrej me tregtimin e shitjes së farave. I riu kërkon që të blejë domaten e quajtur “zemër kau”, për ta mbjellë në tokën e tij. Ky varietet prodhon 3-4 kokrra, të cilat shkojnë deri në 1 kg secila. Fermeri mendoi që do arrinte të siguronte disa të ardhura të kënaqshme financiare. Çdo ditë kujdesej për fidanët deri sa ato erdhën në fazën e lulëzimit.

Çfarë nuk po shkonte me investimin e tij

Kur fidani nisi të çelte u vu re anomalia e parë. Rrënja e domates që në momentin e parë kishte 12-13 lule. Kjo e habiti por njëkohësisht edhe e lumturoi Albanin. “Kush e di se sa kg domate do shes për rrënjë!”, mendoi. Teksa ditët kalonin, 35-vjeçari po shikonte që domatja nuk po rritej si kokërr dhe kjo e mërziti. Kur vëllai shkoi në fermë, vuri re se ato kishin nisur që të piqeshin. Të dy në ato momente menduan që t’i shkulnin sepse investimi kishte shkuar dëm.

Si u njoh me vlerat e domates dhe çmimin marramendës

Albani shqetësimin e tij nisi që ta ndante me miqtë, kur një ditë të bukur bie në kontakt me një tregtar nga Tirana. Ky i fundit i foli për cilësitë e veçanta të domates. Bëhej fjalë për një varietet të eksperimentuar për herë të parë në vitin 2019. Një kg i kësaj domateje të vogël shkonte deri në 30 euro në Itali, për shkak të vlerave ushqyese. Albani nisi kërkimet në internet për të kuptuar se për çfarë bëhej fjalë në të vërtetë. Domatja portokalli, ishte më e shtrenjta në supermarketet e Tiranës dhe Albani ishte i vetmi në Shqipëri që e kishte kultivuar gabimisht. Ka një shije të ëmbël dhe shumë vlera, zero aciditet.

Sa e shet Albani

I riu e shet 500 lekë të reja kg këtë domate. Thotë që është i kënaqur me aq sa ka fituar. “Jam shumë i kënaqur sepse domatja tjetër po shitet me 30-40 kg, kurse unë e shes me 500 lekë të reja. Për këtë vit kam mbjellë rreth 500 metra katrorë tokë dhe vitin tjetër do e kultivoj sërish”.

Ferma e Albanit nuk është e kultivuar vetëm me domate, por edhe me fruta ekzotike, që janë pak të njohura për tregun vendas. Fermeri nga Mamurrasi ka një dashuri të çuditshme ndaj tokës. Ai nuk ndalet se lexuari literaturë vendase dhe të huaj, që ka të bëjë me bujqësinë. Thotë se me informacionin që ka, eksperimenton me prodhimet që kultivon në tokën e tij./TCH