Categories
lajm

Imer Mushkolaj e deklason Ramush Haradinajn: Nuk ke lidhje me buxhet, sje ekonomist (VIDEO)

Gjatë kohës kur ishte Ramush Haradinaj i ftuar në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, pati përplasje me analistin Imer Mushkolaj, shkruan Republika Online

Imer Mushkolaj i tha Ramush Haradinajt se me rezerva shteterore kanë financuar edhe filma, duke shterrur kështu rezervat shteterore.

Mushkolaj tha se nuk është kundër financimit të filmave, por jo me para të rezervave shteterore, sepse vjen situata kur nuk ka para për ti paguar mjekët, infermieret… si në situata të pandemisë.

Kjo e revoltoi kreun e AAK’së, Ramush Haradinaj, duke i thënë Mushkolajt se nuk ka lidhje me buxhet.

I menjëhershëm ishte reagimi i Mushkolajt, duke i thën Haradinajt se “Hiq as ti ma i mirë s’je, s’ke lidhje me buxhet, s’je ekonomist”./Republika Online

Për me shumë ndiqeni videon:

Categories
lajm

Blerina 7 vjeç, Fatimja 9 dhe Blerimi 12: Këta janë 20 anëtarët e familjes Jashari që i morën jetën ushtria serbe

Me 5 mars janë bërë 22 vjet prej kur komandanti legjendar, Adem Jashari, ra heroikisht me 20 anëtarët e tjerë të familjes së tij në Iuftë me ushtrinë serbe.

SuImin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK’së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt.

Kështu, në natën e 4 e 5 marsit të vitit 1998, Prekazi rrethohet nga forcat e shumta ushtarake dhe policore.

Pikërisht më 5 mars bëhen 22 vjet të rënies së komandantit legjendar, Adem Jasharit, familjes së tij dhe Jasharëve të tjerë. Mirëpo, çdo përvje tor Adem Jasharin e bënë më të lavdishëm në historinë e kombit tonë.

Në këtë betejë Blerina Hamëz Jashari 7 vjeçare ishte fëmija më i vogël që mbeti e v rarë, ndërsa Shaban dhe Zahide Jashari ishin më të moshuarit, ku të dy kishin nga 74 vjet.

Më poshtë keni listën e plotë të të gjithë anëtarëve të familjes Jashari që ranë d ëshmorë gjatë Iuftës me ushtrinë serbe:

1. Shaban Murat Jashari (74-vjeçar), babai i Ademit

2. Zahide Geci – Jashari (74-vjeçare), nëna e Ademit

3. Zarife Jashari (49) gruaja e Rifatit

4. Hidajete Rifat Jashari (18), vajza e Rifatit

5. Valdete Rifat Jashari (15), vajza e Rifatit

6. Igball Rifat Jashari (13), djali i Rifatit

7. Igballe Rifat Jashari (11), vajza e Rifatit

8. Hamëz Shaban Jashari (47), vëllai i dytë i Adem Jasharit

9. Feride Mecini – Jashari (43), gruaja e Hamëz Jasharit

10. Selvete Hamëz Jashari (20), vajza e Hamëz Jasharit

11. Afete Hamëz Jashari (17), vajza e Hamëz Jasharit

12. Besim Hamëz Jashari (16), djali i Hamëz Jasharit

13. Lirie Hamëz Jashari (15), vajza e Hamëz Jasharit

14. Blerim Hamëz Jashari (12), djali i Hamëz Jasharit

15. Fatime Hamëz Jashari (9), vajza e Hamëz Jasharit

16. Blerinë Hamëz Jashari (7), vajza e Hamëz Jasharit

17. Adem Shaban Jashari (42)

18. Adile Rama – Jashari (40), gruaja e Adem Jasharit

19. Fitim Adem Jashari (17), djali i Adem Jasharit

20. Kushtrim Adem Jashari (13), djali i Adem Jasharit.

Categories
lajm

Ia dhane farat që ta mashtronin/ Shqiptari kultivoi gabimisht domaten që ka çmimin marramendës (VIDEO)

Shkoi të blejë domate të quajtur “zemër kau”, por tregtari e mashtroi dhe ferma e tij u kthye në një “thesar” fitimprurës. Kjo është historia e 35 vjeçarit Alban Cakallit.

Si nisi historia

Një ditë të bukur, Albani shkon tek një i njohuri i tij që merrej me tregtimin e shitjes së farave. I riu kërkon që të blejë domaten e quajtur “zemër kau”, për ta mbjellë në tokën e tij. Ky varietet prodhon 3-4 kokrra, të cilat shkojnë deri në 1 kg secila. Fermeri mendoi që do arrinte të siguronte disa të ardhura të kënaqshme financiare. Çdo ditë kujdesej për fidanët deri sa ato erdhën në fazën e lulëzimit.

Çfarë nuk po shkonte me investimin e tij

Kur fidani nisi të çelte u vu re anomalia e parë. Rrënja e domates që në momentin e parë kishte 12-13 lule. Kjo e habiti por njëkohësisht edhe e lumturoi Albanin. “Kush e di se sa kg domate do shes për rrënjë!”, mendoi. Teksa ditët kalonin, 35-vjeçari po shikonte që domatja nuk po rritej si kokërr dhe kjo e mërziti. Kur vëllai shkoi në fermë, vuri re se ato kishin nisur që të piqeshin. Të dy në ato momente menduan që t’i shkulnin sepse investimi kishte shkuar dëm.

Si u njoh me vlerat e domates dhe çmimin marramendës

Albani shqetësimin e tij nisi që ta ndante me miqtë, kur një ditë të bukur bie në kontakt me një tregtar nga Tirana. Ky i fundit i foli për cilësitë e veçanta të domates. Bëhej fjalë për një varietet të eksperimentuar për herë të parë në vitin 2019. Një kg i kësaj domateje të vogël shkonte deri në 30 euro në Itali, për shkak të vlerave ushqyese. Albani nisi kërkimet në internet për të kuptuar se për çfarë bëhej fjalë në të vërtetë. Domatja portokalli, ishte më e shtrenjta në supermarketet e Tiranës dhe Albani ishte i vetmi në Shqipëri që e kishte kultivuar gabimisht. Ka një shije të ëmbël dhe shumë vlera, zero aciditet.

Sa e shet Albani

I riu e shet 500 lekë të reja kg këtë domate. Thotë që është i kënaqur me aq sa ka fituar. “Jam shumë i kënaqur sepse domatja tjetër po shitet me 30-40 kg, kurse unë e shes me 500 lekë të reja. Për këtë vit kam mbjellë rreth 500 metra katrorë tokë dhe vitin tjetër do e kultivoj sërish”.

Ferma e Albanit nuk është e kultivuar vetëm me domate, por edhe me fruta ekzotike, që janë pak të njohura për tregun vendas. Fermeri nga Mamurrasi ka një dashuri të çuditshme ndaj tokës. Ai nuk ndalet se lexuari literaturë vendase dhe të huaj, që ka të bëjë me bujqësinë. Thotë se me informacionin që ka, eksperimenton me prodhimet që kultivon në tokën e tij./TCH

Categories
ShowBiz

Elkizi – Episodi 3 – Pjesa 1

Faqja jonë është një faqe e cila ju’a mundëson t’i shikoni serialet më të fundit dhe më të shikuarat turke me përkthim shqip krejtësisht falas. Varësisht prej episodi, zgjidhni opsionin i cili ju përshtatet apo ju punon më mirë.

Më poshtë e gjeni episodin 1

Sa i përket serialit “Elkizi ”, ky serial transmetohet të shtunen në televizionin turk, ndërsa brenda një kohe të shkurtër bëhet përkthimi në shqip dhe publikohet në faqën tonë.

Më poshtë ju sjellim episodin 1 të serialit shumë të shikuar “Elkizi.

Në faqën ‘Seriale Turke – shqip’ mund të gjeni edhe shumë seriale tjera me përkthim shqip të cilat transmetohen krejtësisht falas.

Nëse video nuk hapet ju lutëm na shkruani mesazh në facebook dhe mënjëherë do iu përgjigjemi dhe do iu ndihmojmë në problemin tuaj.

Mos harroni ti merrni njoftimet per cdo episod te re nga faqja jone:

Seriali shumë i shikuar ‘Elkizi’ transmetohet te shtunen ne televizionin turk ndersa të në një kohë të shkurë bëhet përkhtimi dhe publikohet ne faqen tone me perkthim shqip në 3, 4 ose 5 pjesë

Ju dëshirojmë shikim të këndshëm:

Opsioni 1:

opsioni 2:

Categories
lajm

Këto janë ushtaret bukuroshe të FSK-së (FOTO)

Ushtrinë e Republikës së Kosovës, FSK-në po e zbukurojnë shumë vajzat tona të reja dhe të talentuara, shkruan “InfoKosova”.

Për vite me radhë jeni mësuar që kur të flitet për ushtri, apo për ushtare femra, të ju shkoj mendja tek femrat e “vrazhda” dhe mashkullore.

Por, Ushtria më e re e botës, ka shumë vajza simpatike, joshëse dhe atraktive.

Sonte “InfoKosova” ua sjellë vetëm disa nga vajzat që po “çojnë pluhur” me pamjen e tyre.

Ato duken secila më e mirë dhe më e lezetshme se tjetra.

Pra, këto janë disa nga ushtaret tona bukuroshe./InfoKosova/

Categories
lajm

“Ta ha zemrën baba jonë”, “Baba i Kosovës” – Kështu pritet Kurti në Llap (VIDEO)

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ishte sot në Llap në fushatën për kandidatin e VV-së, Shpejtim Bulliqin.
Në një video të ndarë me popullin, shihet z. Kurti që ka hipur në njërin nga xhipat e zinj të eskortës së tij ku mban një fjalim të shkurtër e të zakonshëm para llajpjanëve simpatizantë.

Por, nga pjesët që dëgjohen mund të vërejmë zërin e të paktën dy të rinjëve.

Në të parin, njëri i thotë “O ta ha zemrën, o baba jonë”.

Në tjetrën, një fëmijë tjetër i gjuan një flamur të bardhë derisa i thotë “merre, merre” derisa megjithatë kryeministri edhe pse ndërpritet ia kthen me gjentilesë “falemnderit”.

Categories
lajm

“Rexha tha ku e ke maskën”, Haradinaj rrëfen daljen publike të UÇK-së në ’97-ën

Me 28 nëntor 1997, Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi, bënë daljen e parë publike si ushtarë të UÇK-së në fshatin Llaushë të Skenderajt, në varrimin e mësuesit Halit Geci, i cili ishte vrarë nga forcat serbe.

Në rrëfimin për Pressing, Daut Haradinaj, ka shpalosur detaje të asaj dite dhe ka treguar se përse ai ishte i vetmi prej tre ushtarëve të UÇK-së, që nuk kishte vendosur maskë dhe nuk e fshihte identitetin e tij.

“Kur u afruam ngatë, Rexha tha Daut ku e ke maskën. I thashë s’kam marrë maskë. Jo tha duhet maskën, jo jo i thashë nuk e qes maskën hiç. Ishin dy arsye, një sepse isha larg dhe bindja ime që atypëraty fytyra ime nuk identifikohet dhe e dyta që ishte e kjartë se Luan Haradinaj ishte vrarë në dyluftim e sipër dhe s’kishe ti me çka me fshehë”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se rolin kryesor për daljen publike të UÇK-së, e kishte komandanti më i shquar Adem Jashari, i cili po atë dite edhe e kishte dhënë një intervistë për një media, në cilësinë e udhëheqësit të UÇK-së.

“Dalja ishte porosi e qartë që UÇK-ja ekziston dhe është e jona. Rolin kryesor e ka pasë Ademi, legjenda Adem Jashari. Ademi doli legal përfundimisht, edhe e dhe nja intervistë për një gazetë të kohës. Intervistua doli më vonë”, tha Haradinaj.

Po ashtu, Haradinaj ka treguar se dalja e tij ishte spontane, si shoqëruesi i lexuesit të letrës.

“Pastaj u dakorduam që me dalë edhe publikisht në binë. Kush po e lexon letrën? Rexhep Selimi me një ose dy shoqërues. Pjesëmarrja e Dautit vije spontanisht. Pastaj kur kam shku në binë, s’kam pasur uniformë me vete, kam qenë civil dhe uniformën ma ka dhënë Musë Jashari”, rrëfeu ai.

Categories
lajm

Pesëvjeçari shqiptar pranohet në organizatën botërore të gjenive, e frikshme ajo që mund të bëjë

Quhet Dionis Senjo, është vetëm 5 vjeç dhe është djali i një çifti onkologësh nga Tirana. Inteligjenca e tij është e të njëjtit spekter me atë të fizikantit Albert Ajnshtain!

Dionisi, pasi na habiti me aftësitë e tij në astronomi, matematikë, gjeografi, kimi, anatomi, biologji, gjuhë të huaja etj… i është nënshtruar testit të inteligjencës dhe rezultoi mbi percentilin 99.9, pra më i rrallë se 0.1% i popullsisë duke u pranuar në shoqatën botërore të gjenive dhe duke u bërë kështu shqiptari i parë që pranohet në këtë organizatë. Testi është zhvilluar në praninë e një psikologu.

Fillimisht prindërit nuk e vunë re inteligjencën e tij duke menduar se “të gjithë fëmijët në ditët e sotme të tillë janë” por kur të tjerët nisën të befasoheshin prej tij, atëherë e kuptuan se fëmija i tyre ishte vërtet ndryshe.

Dionisi i vogël tani bën shumëzime me shumë shifra, ushtrimet e olimpiadës të matematikës së klasave 1 – 2 fillore i zgjidhte që 4 vjeç , ndërsa para pak kohesh ka shkruar një libër për sistemin diellor të cilin kërkon ta publikojë së shpejti. 5-vjeçari gjeni ka shumë dëshirë të shkruajë libra e t’i publikojë ato edhe në Amerikë.

Por si nisi gjithçka?

Ai ishte vetëm 1 vjeç kur mësoi shkronjat dhe numrat në shqip dhe në anglisht.

Pa kaluar ende disa muaj ai mësoi të lexojë rrjedhshëm në të dyja gjuhët, shqip dhe anglisht gjithashtu. Kur mbushi 2 vjeç, prindërit e Dionisit zbuluan se i biri kishte mësuar gjysmën e alfabetit rus edhe në formën e shkruar.

Prindërit u përpoqën ta ndalonin duke menduar se kjo nuk do të ishte e domosdoshme për të ardhmen e tij dhe e orientuan atë drejt alfabetit grek të cilin ai e mësoi në një pasdite të vetme, si në shkrim ashtu edhe në lexim.

Pa u mbushur një javë, ai mësoi të numëronte në greqisht deri në bilion. Në të njëjtën kohë ishte në gjendje të thoshte alfabetin anglez nga fillimi në fund dhe anasjelltas me të njëjtën shpejtësi e duke shkruar gjithçka që prindërit i diktonin.

Dionisi gjeni, di gjithashtu të shpjegojë të gjitha format gjeometrike i ndihmuar nga gjuha greke. Kur ishte 3 vjeç, ai nisi të lexonte me shpejtësi numra shumë shifrorë, deri në 40 shifra, në shqip dhe në anglisht.

Në po të njëjtën moshë, ai mësoi të gjitha planetet e sistemin diellor, yjet, galaktikat, gjeografinë e botës, flamujt e shteteve, lumenjtë, liqenet, malet dhe të gjithë elementët periodikë, anatominë e njeriut, e të gjitha llojet e dinozaurëve.

Lexon libra, kryesisht enciklopedi, pa u nxitur nga askush. Dionisi ka lexuar rreth 700 libra deri tani, 200 prej të cilave, enciklopedi angleze, transmeton newsbomb.

Prej tre vitesh, gjeniu 5 vjeçar mund të bëjë veprime matematikore me mbledhje, zbritje e madje edhe me numra negativë. Prindërit e kanë ndaluar të mësojë shumëzimin por siç thonë, ai i llogarit vetë sipas metodës së tij.

Categories
ShowBiz

Transformimi i veturës së të ndjerit Rasim Thaçi – Cima (VIDEO)

Rasim Thaçi – Cima kishte një lidhje shpirtërore me veturën e tij të tipit të “Renault 5”.

Ikona e humorit, sa ishte gjallë, kishte dërguar makinën në servis për të bërë një transformim të saj.

Përfaqësuesi i Ranault në Kosovë, Auto Mita, kishte marrë përsipër transformimin e kësaj veture përkundër gjendjes së saj.

“Jam shumë i emocionuar që po e dërgojë këtë veturë për transformim. Derisa të rregullohet kjo veturë do të jem me shumë emocione”, kishte deklaruar homoristi kur ka dorëzuar veturën në servis.

Përfaqësuesit e “Auto Mita” tregojnë se vetura 30 vjeçare ishte shumë e dëmtuar.

“Vetura është shumë e dëmtuar por ne si “Auto Mita” kemi marrë përsipër dhe do të bëjmë maksimumin”, deklaroi një serviser në Auto Mita.

Mirëpo pas një periudhe disa mujore, vetura mbeti pa pronarin e saj, Rasim Thaçin.

Pas një sëmundje ikona e humorit ndërroi jetë me 26 mars të vitit 2021.

Përkundër kësaj “Auto Mita” vazhdoi punën në mënyrë që veturën ta përfundoj në mënyrën më të mirë të mundshme.

Por kësaj radhe çelësat e veturës së dorëzuar nga Cima i pranoi Artani, djali i tashmë të ndjerit.

Categories
lajm

Kampioni kosovar i ish Jugosllavisë, sot fermer i dhive (VIDEO)

Esat Kica është një figurë e shquar jo vetëm në qytetin ku jeton, por edhe më gjerë, shkruan OnAir.

Ai disa herë është shpallur si kampion në sportin e bodybuilding. Përveç sportit ai gjithashtu merrej edhe me profesionin e tij që e kishte të trashëguar nga i ati, mekanik televizorësh. Për shkak të ndryshimit të teknologjisë, Esati u detyrua që ta ndërpriste ushtrimin e këtij profesioni.

Profesionin e vjetër ai e zëvendësoi me një tjetër që është fermer i dhive. Në Majën e Zezë në Pejë ai ka një fermë me 200 krerë të dhive. Esati tregon se në fillim hasi paragjykime për shkak edhe të statusit të tij si një figurë publike. Pavarësisht kësaj, dashuria për këto kafshë ishte më e madhe. Për “RTV Dukagjini” kampioni i ish Jugosllavisë tregon në detaje përkujdesjen për këtë lloj kafshe. Gjithashtu ai shprehet se pjesa më e vështirë e kësaj pune është kur dhitë sëmuren ose ngordhin.

Pavarësisht se ky profesion i merr shumë kohë nga dita e tij, Esati nuk e ka harruar as dashurinë për sportin e “bodybuilding”. Ai tashmë është kthyer në trajner të moshave të reja.

Për më shumë klikoni në videon më poshtë: