Categories
Uncategorized

Nxitoni, hapen regjistrimet e nëntorit!

Dëshironi të jetoni dhe punoni si infermier në Gjermani?
Atëherë mos e humbisni mundësinë të jeni pjesë e DEKRA Akademie Kosovë, për një të ardhme më të mirë, dhe karrierë të suksesshme.

DEKRA Akademie është një ndër ndërmarrjet më të suksesshme dhe më të zhvilluara arsimore në Gjermani sa i përket formimit profesional në fushën e infermierisë.

Aftësim dhe trajnim për çertifikim sipas normave ligjore të shtetit gjerman jua mundëson vetëm DEKRA Akademie në Kosovë.

Kush mund të regjistrohet?

Të gjithë infermierët e përgjithshëm ose të pediatrisë që plotësojnë këto kushtet:

Kanë mbaruar me sukses ose janë në përfundim të shkollës së mesme të mjekësisë,
Kanë mbaruar me sukses ose janë në përfundim të studimeve bachelor të Infermierisë,
Kanë një licencë infermierie ose janë duke ndjekur praktikën për Licencim pas studimeve të shkollës së mesme ose bachelor.
Regjistrimet e grupeve të nëntorit janë hapur në Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Prizren, Ferizaj, Gjilan dhe Gjakovë.
Juve ju mjafton të zgjidhni orarin që ju përshtatet nga e hëna deri të premten;

Categories
Uncategorized

IPKO sjell oferta promocionale të parezistueshme në këtë Black Friday

Prishtinë – 12 nëntor 2021 – IPKO ka përgatitur oferta të parezistueshme për pakot e DTV dhe Internet, për këtë Black Friday.

Të gjithë mund t’i bashkohen familjes së madhe IPKO, prej mbi 100 mijë klientësh, duke përfituar nga ofertat më të mira promocionale, të disponueshme për një periudhë të kufizuar kohore.

Klientët mund të zgjedhin pakon Family HD me mbi 140 kanale dhe internet broadband, me ofertë speciale prej vetëm 15 euro në muaj ose pakon Premium HD me mbi 150 kanale dhe internet broadband, për vetëm 18 euro në muaj.

IPKO ofron internetin më të qëndrueshëm në vend, si dhe platformën më të pasur televizive me ekskluzivitet të transmetimit të disa prej ndeshjeve më të rëndësishme sportive, serialeve, filmave, dokumentarëve dhe programeve për fëmijë.

Përfitoni nga këto oferta fantastike këtë Black Friday dhe bëhuni pjesë e familjes së madhe IPKO.

Këto oferta janë të kufizuara, ndaj mos e humbisni mundësinë. Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni www.ipko.com.

Categories
Uncategorized

Ndryshime te Prishtina, Zekirija Ramadani largohet nga posti i trajnerit


Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.
Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.

Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./
Ndeshjen e fundit Prishtina barazoi me Gjilanin si mysafir edhe pse kishte epërsinë dhe një lojtar më shumë në fushë.

Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./
Ramadani më parë ka qenë trajner te Trepça ’89 dhe Feronikeli, ku po ashtu e ka fituar titullin e kampionit./

Categories
Uncategorized

Dikur ishin bashkëluftëtar, sot kjo grua është bashkëshortja e Sami Lushtakut, çfarë tha për mediat e huaja (FOTO)

“Kujtimet e luftës për një luftëtare femër të UÇK-së: ‘Të luftosh për liri ishte fati im më i madh”, kështu nis rrëfimi i gruas së dytë të Sami Lushtakut për mediat e huaja, transmeton syri.

Mirvete Hasani lindi në një fshat afër qytetit të Vushtrrisë, në veri të Kosovës. Por ajo ishte një studente në Prishtinë, kur forcat serbe therën familjen e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) Adem Jashari midis 5 dhe 7 mars 1998.

Ajo m asakër, që la 58 anëtarë të familjes Jashari të v rarë, 28 prej të cilëve ishin gra dhe fëmijë, ishte momenti kur ajo vendosi të bashkohej me luftën për çlirimin e vendit të saj.

Duke ditur që po zhvilloheshin luftime në Drenicë, Mirvete arriti të shkonte në zonën operative duke përdorur lidhjet e një shoqes së saj, Arife Bajrami.

“Unë kisha këtë vendosmëri të madhe. Unë nuk fjeta një muaj para se të hyja në UÇK. Kam menduar shumë se si do ta përballoja luftën, kisha frikë se do të ikja nëse shihja diçka që nuk mund ta përballoja plotësisht, por për fat të mirë isha atje deri në ditën e çlirimit, ”kujton Hasani.

Ajo së pari shkoi në fshatin Likovc, ku gjeti 18 gra të tjera që sapo kishin mbaruar trajnimin e tyre ushtarak. Ajo u bashkua me grupin dhe tre ditë më vonë asaj iu dha një armë.

“Kur u bashkova me luftën dhe sidomos kur mbaja armën për herë të parë, ishte gëzimi më i madh që kam ndjerë ndonjëherë në jetën time. Më besoni, ishte një gëzim edhe më i madh se ai që përjetova kur mbaja fëmijën tim të parë për herë të parë, ”përshkroi Hasani, e cila është nënë e tre fëmijëve.

Ajo kujton momentet e saj të para përkrah heronjve Kombëtarë Xheve Lladrovci dhe Fehmi Lladrovci, një çift i martuar që u v ranë ndërsa luftonin në Shtator 1998.

“Fehmi më pyeti, ‘Hej ti, vajzë e mirë, a di të përdorësh një armë?’ Unë në fakt nuk e bëra, por thashë po sepse kisha frikë se ai do të më kthente në shtëpi,” tha ajo.

Mirvete Hasani ishte 26 vjeç kur u bashkua me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, dhe hera e saj e parë në fushën e betejës erdhi shumë shpejt, kur ajo luftoi në fshatin Kleckë, pastaj më vonë në Prekaz dhe të gjitha ofensivat që ndodhën atje.

“Kam përdorur shumicën e [llojeve] të armëve, gjithashtu kam pasur një snajper të mirë dhe një pushkë,” kujton ajo.

Hasani rrezaton me krenari kur flet për gratë që luftuan me uniformën e UÇK-së.

“Unë jam shumë krenare për gjinin tonë, timin dhe nënat tona. Unë nuk di një rast të vetëm ku një grua ka rënë armën ose dezertuar, por unë njoh burra që e kanë bërë këtë dhe i kuptoj [këta burra] sepse kishte qenë një udhëtim shumë i vështirë ”, thotë ajo, e ndjeshme.

“Nga ana tjetër, gra kishte gra që qanin nëse nuk dërgoheshin të luftonin në vijën e frontit,” thekson ajo.

Ajo kujton se momenti më dramatik që ajo përjetoi gjatë luftës, ndodhi kur Xheve dhe Fehmi Lladrovci, Fatime Hetimi dhe një ushtar tjetër u v ranë.

“Atë ditë ne ishim në Prekaz ndërsa ata ishin në anën tjetër, në fshatin Gllanasellë. Kur na thanë që ata u v ranë, unë nuk mund ta pranoja, unë këmbëngula se ata janë gjallë, ”kujton Hasani.

Tri ditë më vonë, ajo mori guximin të pyeste një komandant, Sami Lushtakun – i cili sot është burri i saj dhe babai i fëmijëve të saj – nëse ishte e vërtetë që ata ishin v r arë vërtet.

“Ai tha po dhe më tha se ata i kishin tërhequr kufomat tashmë. Ai tha se fytyra e Fatimes dukej se ishte e qeshur. Kështu që ajo vdiq me një buzëqeshje në fytyrë ndërsa luftonte. Ajo ishte vetëm 18 vjeç ”, tregon Hasani.

Ajo shton se në momentin që kuptoi se këta luftëtarë kishin vdekur, ajo nuk mund ta ndihmonte veten, por ulërinte në majë të mushkërive të saj.

“Kam dëgjuar zërin tim [jehon] në qiell, por menjëherë i thashë vetes se duhet të vazhdonim sepse ishim në gjysmë të rrugës dhe duhej të arrinim qëllimin e tyre dhe tonin,” deklaroi ajo, duke iu referuar qëllimit të forcës për të çliruar Kosovën.

Edhe sot, ajo e ka të vështirë të flasë për atë që mbetet kujtimi i saj më i vështirë i luftës, kur u v ra shoku i saj Ilir Lushtaku.

Mirvete Hasani u plagos kur ndodhi që po vizitonte familjen e saj në fshatin Shtitaricë, larg zonës së luftës ku ishte caktuar të luftonte.

“Gjatë rrugës për në fshatin tim, unë shpresoja se do të kishte luftime, kështu që unë mund të isha pjesë e tij, në fshatin tim,” tha ajo.

Ajo e kaloi natën e saj të parë në shtëpi duke pushuar, por mëngjesin tjetër, një numër i madh i forcave serbe iu afruan fshatit. Ajo e dëgjoi lajmin nga i ati.

“Unë kisha një snajper shumë të mirë, i thashë babait tim se nëse nuk mund të dilja nga fshati, merr fëmijët sepse unë do të zhvendosem në një shtëpi me dy kate afër dhe do të vazhdoj luftën për sa kohë që kam municione, ”Kujton ajo.

Duke ndjekur këshillën e babait të saj për të mos rrezikuar jetën e atyre fëmijëve, ajo e bëri këtë dhe u bashkua me një grup ushtarësh të UÇK-së afër. Mirvete kujton se për shkak se UÇK-ja i luftoi ata, forcat serbe u tërhoqën.

“Mbërrita në llogoret e UÇK-së ku pashë edhe vëllain tim që ishte larguar më herët. Ne luftuam në atë vend për tre orë, nga ora 9 deri në 12 të mëngjesit, ”përshkruan ajo.

Rreth mesditës, Mirvete, komandanti dhe një ushtar tjetër u plagosën. Ata mund të merrnin trajtim vetëm pasi të kryheshin për një rrugë të gjatë rruge nga dy mjekë të UÇK-së Adem Ademi dhe Bajram Rexhepi, ky i fundit ishte edhe Kryeministër i Kosovës.Image

“Por të nesërmen, aty ishte duke luftuar së bashku me Drita Simnica, ku u bashkuam në një grup ushtarësh. Nëse nuk do të dëgjoja ndonjë të shtënë, do të shqetësohesha shumë që ushtarët e UÇK-së kishin ndaluar luftimet para se të kishin çliruar vendin. ”

Ndërsa UÇK vazhdonte luftimet në tokë, forcat e NATO-s bombarduan bazat ushtarake serbe gjatë një fushate ajrore në shkallë të gjerë që zgjati për 78 ditë.

Më 10 qershor, Presidenti Jugosllav, Slobodan Millosheviç ra dakord të tërhiqte forcat e tij nga Kosova dhe dy ditë më vonë forca paqeruajtëse e NATO-s, KFOR, hyri në vend.

Kosova feston Ditën e saj të Çlirimit në 12 Qershor.

Mirvete, megjithatë, kujton 12 qershorin si një ditë shumë të trishtuar për të dhe luftëtarët e saj.

“Ndërsa po ecnim drejt qytetit të Skenderaj, të gjithë ishim të trishtuar sepse e dinim se sa miqtë e kishim humbur e kishin dashur [idenë] e lirisë,” vëren ajo.Image

“Mendova me vete, si është e mundur që unë e kam arritur atë dhe miqtë e mi janë v ra rë. Mbase ata e donin këtë liri më shumë sesa ne që mbijetuam, ”mendon me hidhërim Mirvete.

Ajo kujton se të gjithë ishin shumë të lodhur dhe të dobësuar.

“Nuk mund ta imagjinoj se si ishim në gjendje të ecnim. Kur shikoj atë uniformë sot, ajo është aq e vogël. Mbaj mend që çdo javë duhej të hapja një vrimë të re në rripin tim ndërsa vazhdoja të humbja peshë, ”tha ajo.

Dhimbja për miqtë që ajo kishte humbur ishte më e madhe se gëzimi për t’u kthyer te familja e saj, pas çlirimit të vendit. Sidoqoftë, lufta për lirinë e vendit të saj do të mbetet gjithmonë një histori që ajo është krenare të ndajë.

“Unë isha shumë me fat që kam jetuar në këtë kohë kur mund të marr pjesë në luftë për të çliruar vendin tim. Nuk mendoj se do të jem kurrë më me fat kjo.

Categories
Uncategorized

Hamza tregon se kur do të nis detyrën si kryetar i Mitrovicës, flet edhe për koalicionet e mundshme


“Tanimë e kam njoftuar kryetarin e Kuvendit se kam dhënë dorëheqje prej postit të deputetit dhe nënkryetarit të Kuvendit dhe tash pres që të krijohen kushtet juridike që me mujt me pranu detyrën. Duhet krijuar rrethanat ligjore që me u themelu asambleja dhe me vazhdu punën”, ka thënë Hamza.

I pyetur se a do të qeverisë i vetëm në Mitrovicë, ai ka thënë se është i interesuar me pas një shumicë stabile dhe me qeverisë me një shumicë stabile.

Kujtojmë se Bedri Hamza në zgjedhjet e 17 tetorit ka arritur t’i fitoj zgjedhjet pa balotazh.

Hamza u rendit i pari më 53% të votave duke e mundur bindshëm kryetarin e deritashëm të Mitrovicës, kandidatin e Vetëvendosjes, Agim Bahtirin.

Categories
Uncategorized

Seher dhe Jaman ndajnë të njëjtin shtrat | Nesër në Amaneti

Categories
Uncategorized

“Gruaja më mori shtëpitë dhe paratë! I bleu makinë të da shurit”, 40-vjeçari bën rrëfimin sh*kues për jetën e tij: Unë e dua pavarësisht se më ka tr*dhtuar!

Një 40-vjeçar nga Berati, in valid, Lefter Ruku r rëfeu sot për emisionin ‘Me zemër të hapur’ bre ngën e tij më të madhe. Ai tregon se si hu mbi martesën, pa surinë dhe prej gu shtit nuk takon 3 fëmijët e tij.

Pas 15 vitesh martesë ai tregon se bashkëshortja e t ra dhtonte dhe e dh un o nte aq sa e përz uri nga banesa që ai kishte blerë me paratë e marra si dëmshp ërb lim nga një ak si dent.

Të njëjtin fat patën dhe pasuritë e tjera të tij. Përveçse mbeti pa para dhe pa stre hë Lefteri k ër cë nohet nga të da shurit e ish-bashkëshortes me a r m ë.

Pyetje: Si e ke njohur gruan?

Lefteri: Me sh ku esi ma bëri një kushëri. Më tha hajde zbr it nga fshati se jetoja në Tomor. Më tha njoh një vajzë të mirë. Ia kishte prezantuar një mik i tij që e kishte komshi. E takova për herë të parë më pëlqeu. Më kërkoi të gjitha dhe më tha shko puno në Greqi me vëllezërit e mi të bëjmë lek e të blemë shtëpi. Pas disa muajve në Greqi unë bëra ak s ide nt me motor. Shoku im v d i q, unë qëndrova 3 muaj në k om a. Shteti më dë mshpër b le u 150 mijë euro. Njerëzit e gruas ndërhynë me dokumentet dhe një pjesë të sh për blimit e mori ba xha naku.

Pyetje: Kjo shumë parash u bë mollë sh e rri?

Lefteri: Me paratë unë bleva 2 shtëpi. Një për vete, një për prindërit, po qe ishte ne emrin tim. I mori gruaja. Kjo me lekët e mia i blen makinë të da sh urit. Ajo shkonte në gj y katë, kerkonte ur dhër mbr ojtje. Atë e dh u n o nte i dashuri e më de no nc onte mua.

Reag on nëna e Lefterit: P roblemet kanë nisur 3 vitet e fundit. Nuses i v d i q i ati e shk alloi. Sa ishte ai gjallë e rri h te nuk e lejonte që ta sh an te Lefterin apo të dilte me të tjerë. Kur v d i q ai nuk kishte kush ta mblidhte. Ajo mori dhe të motrën në shtëpi. E motra sillte dhe d ashn orë në shtëpi dhe ata e pë r zi nin Lefterin.

Lefteri: Une gruan e dua pavarsisht se ajo më ka tr ad htuar e ka bërë kaq shumë gjëra prap dua të jem me të. Njerëz me m ask a me motorë, njerëz që kanë li dhje me gruan time, dalin e më kë rc ën ojnë me a r m ë më thonë do më v r asin. Erdhën më kërkuan dhe te shtëpia e prindërve. Doli n ëna i takoi. Gruaja dh u n o n dhe fëmijët. Në gusht erdhi vajza me një cantë me rroba. Tha dua te rri këtu. Të nesërmen e mori e ëma në telefon i tha hajde shpejt këtu. Më vonë morëm vesh që vajza kishte ikur se e kishte rra hur nëna.

Categories
Uncategorized

I riu arab merr me qira vilën ku piloti grek i mori jeten gruas, por p endohet keq: Ja cfarë më ndodh natën

Arabi merr me qira vilën ku u v ŗ a 20-vjeçarja nga piloti grek, por duket se është pen duar. Vetë grekët nuk e merrnin me qira vilën nga ajo që mësuan se çfarë ndodhi aty. Sidoqoftë, v r á sësi një muaj më parë dha urdhër që gjërat që ishin brenda në shtëpi të hiqeshin.I riu arab mori me qira shtëpinë në fjalë, por ai nuk e dinte historinë tr á gjike të v r á sjes së Carolines dhe v á rjen e qenit në katin përdhes të shtëpisë.

Por, çfarë po ndodh me arabin në Glyka Nera? Sipas mediave të huaja, qiramarrësi sapo u informua për ngjarjen tr á gjiĸe të 11 majit 2021 dhe zbuloi se tani e ka të vështirë të fle natën dhe se sa më shumë që kërkon detaje për atë që ka ndodhur, aq më shumë mendon se ai duhet të largohet për fundimisht nga shtëpi

Detajet e v r á sjes që tr o n diti të gjithë Greqinë dhe jo vetëm, nuk ka të ndalur dhe zhvillime të reja dalin në dritë çdo ditë. Brenda një jave, materialet e kamerës do të dalin në dritë. Por, ka fakte të tjera të forta që mund të “fu ndosin” v r á s ësin e nënës fatk eqe 20-vjeçare.

Categories
Uncategorized

Patentat shqiptare në Itali, vjen njoftimi nga ambasada: Marrëveshja ka hyrë në fuqi më 12 korrik, por…

Ambasada Italiane në vendin tonë ka rea.guar në lidhje me çështjen e njohjes së patentave shqiptare në vendi fqinj. Me një postim në Twitter, Ambasada bën me dije se ma.rrëveshja mbi patentat ka hyrë në fuqi që më 12 korrik, por thekson se është duke u punuar për të zgjidhur disa pr.obleme teknike.

“Lidhur me Marr.ëveshjen mbi patentat, e cila ka hyrë në fu.qi më 12 korrik, ju informojmë se janë duke u kr.yer verifikime për të zgjidhur disa pro.bleme teknike për të bërë të mundur që të interesuarit të mund të paraqesin sa më shpejt kërkesë për konvertimin e patentave të tyre”, thuhet në postimin e Ambasadës Italiane në Twitter.

Marrëveshja për njohjen reciproke të patentave në Itali u konkretizua më 11 mars dhe do të jetë e vlefshme për 5 vite dhe në përfundim të këtij afati palët kanë të drejtë të ulen në diskutime për të vijuar me rinovimin e kësaj marrëveshjeje në mënyrë që të mos ndodhë ndërprerje qoftë edhe e përkohshme në konvertimin e lejeve të drejtimit.

Si pasojë e kësaj marrëveshje, tashmë të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë marrë një leje drejtimi në Shqipëri do të kryejnë konvertimin, pa pasur nevojë për prova teorike dhe praktike, përveçse në situata të veçanta, në të cilat është e nevojshme një provë praktike drejtimi.

Categories
Uncategorized

Sh*kon azetari shqiptar: Emigrantët shqiptarë vinë për t’u hapur b*thësh dhe për të ndërruar gratë me njeri-tjetrin

Gazetari shqiptar çudit fare: Emigrantët shqiptarë vinë për t’u hapur b*thësh dhe për të ndërruar gratë me njeri-tjetrin

Në emisionin “E Diell”, si gjithnjë në pjesën e parë e të dytën u diskutuan dy tema të ndryshme në Trotuar. Pjesë e këtij Trotuari ishin edhe Graciano Tagani e Bledi Mane. Ky i fundit ndezi d ebatin në Trotuar kur përmendi se shqiptarët jo vetëm shkojnë në plazhe për t’u dukur, por ata “ndërrojnë” gratë me njëri tjetrin.

“Pse si mendoni ju? Se shqiptarët që vijnë nga Londra e bëjnë shqiponjën kështu me duar, vijnë vetëm për Shqipërinë këtu? Vijnë për t’u hapur b*t hësh e për të gjetur vajza për t’u lidhur“, tha ai.

Ishin pikërisht këto fraza që bën Gracianon të acarohej e nga ana tjetër edhe Ana Lleshin, ish-konkurrenten e “Për’puthen” të vazhdonte debatin e të pyeste Manen, se ku bazohej për të gjitha këto komente, që sipas tyre nuk janë të vërteta.